Historie práskání bičem

Keltoviny - bičařské programy pro Vás
PRÁSK - Vypráskané setkání spolku Keltoviny

Historie
Druhy
Rozdělení
Údržba

Tradice v ČR
Tradice ve světě
Soutěže a setkání v ČR
Muzea
Mapa

Indiana Jones a jeho triky
Masopust v ČR
Káča s bičem
Whipipedia - vše o bičích
zajímavé odkazy - nákup, skupiny
Něco o mě a kontakt

logo



Rádi bychom zde (s pomocí znalců trikového práskání bičem a používání bičů ve filmu) uvedli na pravou míru spoustu dezinformací a polopravd na téma triků, které lze, či nelze s dlouhým bičem vytvořit. Jistě, každému z nás, který propadl kouzlu biče, komu učarovaly legendární filmové triky použité v komiksových ságách o Indiana Jonesovi či Zorro mstitelovi. Spočívají v zachycení biče v dostupné výšce na trčící břevno, větev, železnou tyč a podobné věci. Hlavnímu hrdinovi to vyjde vždy napoprvé a s grácií. Snadno překoná nebezpečnou propast a s trochou štěstí se mu podaří bič i v klidu odmotat.

biče a spol

Životní realita je však od filmu trochu jiná, a tak tomu je i v tomto případě zachycení se a zhoupnutí na biči, či elegantní vyšlehnutí pistole či nože z ruky.
Legendy i skutečné události se předávají v ústní a písemné tradici, mnohdy, byť obaleny řadou zbytečných informací, přetrvají v myslích generací. Tyto napínavé příběhy, přetvořené do komiksových knih, o dobrodruzích v jihoamerických pralesech a labyrintech mayských či inckých chrámů vycházely v předválečných časopisech Vpřed a Mladý hlasatel. Podobnost s Indiana Jonesem, námět a konstrukce příběhu, byla až neuvěřitelná. Koneckonců i scénárista a spisovatel, George Lucas přiznal, že mu inspirací k napsání Indiana Jonese, dobře posloužily komiksy z 30. let, kde téměř totožná postava s bičem a koženou leteckou bundou, už dávno existovala. Stejně tak americký autor Johnston McCulley, který přiznal i jisté historické postavy, které mu ke stvoření kavalíra - lišáka Zorra sloužily za vzor. Vycházejme tedy z předpokladu, že tvorbě těchto autorů předcházely reálné, legendární historické postavy z celého světa. Informace o jejich neuvěřitelných kouscích, které se jim v průběhu života podařily, byly pak motorem pro vznik nám tak známých legend.

„Když jsem začal v roce 2002 navštěvovat mezinárodní soutěže v Las Vegas – stát Nevada a Claremore ve státě Oklahoma, seznámil jsem se s několika mistry biče, kteří stejně jako já, několik let tyto techniky zkoumali. Konzultovali jsme to a vzájemně si ukazovali možnosti, jakou správnou techniku použít,“ dodává Gin – Ladislav Šín (organizátor soutěže s dlouhým bičem Velká cena Indiana v Rýmařově).

biče a spol

Oba triky (vytrhnutí pistole z ruky a zhoupnutí se na biči) mají jeden společný jmenovatel a ten se nazývá CHYT – CATCH. Technika chytů je velmi náročná a vyžaduje léta práce, nežli ji zvládnete opravdu dobře.
Začneme tedy tím základním, a to je konstrukce biče. Musí jít vždy o nedělený bič tipu bullwhip, s minimální celkovou délkou 330 cm, lépe však 350 cm. Konstrukce biče pro trénink nevyžaduje až tolik odlišné konstrukční prvky, které jsou pro samotné zhoupnutí potřebné. Na biči běžné konstrukce se však, pokud máte více jak 35 kg nehoupejte! Běžný bič má na konci v pletenci obvykle 6–8 řemínků, plus střed a nástavec. Pokud znásobíte svoji váhu při prověsu na trojnásobek, tolika kily bič zatížíte. Zaseknutí musí proběhnout v místě kde končí tělo biče – pletenec. V žádném případě nelze zhoupnutí provést pouze na jednoduchém nástavci. Ten je obvykle z kůže whitehide nebo české polytánky.

biče a spol

O samotném nástavci tento trik však není, bič se musí zaseknout těsně za upevněním nástavce na pletenci před australským úponem. Nesmí se však provést více než dvě otočky nástavce, jinak bič neuvolníte a musíte jej zpět přehazovat, či jej zanechat svému osudu. Základem je vždy samotný objekt, který chcete omotat.
„Tady se nejvíce osvědčily kůry buku, taky borovice, na hladkém dřevě je zaseknutí biče mnohdy velmi obtížné, někdy nemožné. Je potřeba se projít po lese a trik (chyt), trénovat na mladých kmíncích buků a dalších stromů s drsnou kůrou. Teprve mnoha a mnoha pokusy docílíte takové razance vlny, že bič spolehlivě zaseknete,“ doplňuje Gin.
Není to jen omotávka, chyt má svá pravidla a techniku. Je to doslova letící ruka - CATCH IS FLYING HAND. Je proto velmi náročné a je to běh na dlouhou trať se chyt dobře naučit. Velkým nepřítelem je voda – protože bič a objekt, který se omotává má pak trochu odlišné vlastnosti než za sucha a špatně se zasekává i odsekává.
Pokud se Vám bič podaří zaseknout, tak vždy si připravte možnou dopadovou plochu, pokud by se bič rozmotal (seno, krabice, pěnové žíněnky, …). Bezpečnost je u tohoto triku prvořadá.

biče a spol

K odseknutí se používá tzv. KONTRA FALŠ. Je to pohyb kontra k zaseknutí proti přirozenému ohybu a provádí se velmi rychle. Vzniká protivlna, která na piko-vteřinu uvolní zatažení. Jenom tak a v ten okamžik se podaří bič uvolnit a stáhnout z břevna. Popisujeme však ideální stav, v přírodě, či reálném světě můžete bič použít, když jde o život či zdraví.

Všechny biče, konstrukčně řešené pro houpání, jsou o něco těžší a pomalejší než klasická, kožená či paracordová konstrukce. Vždy se však jedná o celopletené jádro, nikdy volně ložené, které nijak nevadí u konstrukce běžných bičů. U zátěžových bičů musí jádro biče navazovat na oplet samotný, aby se celková konstrukce duše a vrchního opletu dokonale spojila.

biče a spol

Takže trik omotání, zhoupnutí se, a odmotání lze provést. Aby to ovšem vypadalo efektně, tak ve filmu se každá část tohoto triku ukazuje postupně a s několika kamerami, které z toho udělají jednoduchou věc. Mnohdy bič ani neodmotávají a konstrukce, kde je omotaný bič, se zřítí ve velkém efektu do propasti.

biče a spol

Za připravení tohoto článku děkujeme hlavně Ladislavu Šínovy z Rýmařova (WAC - Western Arts Club) a řadě dalších expertů na toto téma, bez kterých bychom informace nemohli předávat dál.

biče a spol


biče a spol


PISTOLNICKÁ SHOW, KOLT SHOW, WESTERN SHOW, PRÁSKÁNÍ BIČEM, KELTOVINY, KEJKLÍŘI, ŠERMÍŘI, SHOW S BIČI,
KOVBOJOVÉ, INDIÁNI, COUNTRY TANCE, LINE DANCE, PRODUKCE, DĚTSKÉ DNY, SLAVNOSTI, DALŠÍ PROGRAM, KULTURNÍ PROGRAM
BIČ, PISTOLE, ČERTI, POHÁDKY, RADAMBUK, SPOLEK, SDRUŽENÍ, KROUŽKY, KURZY, MINIŠKOLIČKA, DĚTI, MLÁDEŽ, ZÁBAVA
1999, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, škola