Historie práskání bičem


Historie
Druhy
Rozdělení
Údržba


Tradice
Soutěže
Muzea bičů
Mapa bičařů


Whipipedia - vše o bičích
Inspirace - nákup, skupiny
Něco o mě a kontakt

logo
    Samotná historie soutěží, nejen v ovládání biče, sahá v ČR k počátkům dvacátého století. První historicky doložená soutěž u nás se uskutečnila v roce 1989 pod názvem „Mikyho Memoriál“ a jako neoficiální trampské klání existuje dodnes. Motivem k založení bylo náhlé úmrtí kamaráda Mikyho, který se v sedmdesátých a osmdesátých letech věnoval výrobě a ovládání dlouhého biče. Soutěž probíhala (a stále probíhá, ale již jako soukromé trampské setkání) na místě trampské osady „Na Jezírkách“, nedaleko města Břidličná v Jeseníkách na severní Moravě.
    Mikyho memoriál založili na počest svého kamaráda Rudolf Stryk a Jiří „Kazoš“ Láhner. Vymysleli tehdy celou řadu terčů, které se dodnes používají u všech soutěží v ČR.

    V roce 1994 byl založen W-Club se sídlem v Praze, první westernový klub v ČR zabývající se ovládáním biče, lasa, hodu nožem a tomahawkem, ovládání westernového revolveru a lukostřelbou. Zakládajícími členy byli Václav Kaiser, Jiří a Hana Špindlerovi, Jindra Zobl a Jarda Kráčmera. W-Club v témže roce uspořádal první oficiální Mistrovství ČR v ovládání biče. Místo konání prvních sedmi ročníků bylo poblíž Prahy. Od roku 2001 do roku 2018 se akce přesunula do westernového městečka Beaver City, v roce 2019 až 2021 hostilo Mistrovství ČR v ovládání biče westernové městečko Stonetown a od roku 2022 se opět vše vrátí do Beaver City. Díky činnosti tohoto klubu máme u nás celou řadu mistrů ČR, ze kterých se dále rekrutují další budoucí mistři Evropy. Mistrovství ČR v ovládání biče se dělí na dvě kategorie, amatérská (pouze jeden bič) a mistrovská (dva biče) každá z nich se skládá z trefování různých cílů, povinných prásků a volné technické sestavy.
biče a spol
    V roce 1998 vznikla první samostatná soutěž „Velká cena Indiana Jonese“ zaměřená na ovládání jednoho biče, zejména na trefování velkého množství rozličných cílů. Soutěž založil tehdejší člen W-Clubu Ladislav „Gin“ Šín ve spolupráci s dalšími nadšenci - Marcelem Danielem, Pavlínou Geršlovou a Marií Geršlovou. První ročník se uskutečnil ve Žďárském Potoce nedaleko města Rýmařov v Moravskoslezském kraji, tedy místech s nejstarší tradicí konání těchto soutěží. Soutěž se od prvopočátku setkala s velkým ohlasem a byla v dalším roce přesunuta na dnes už tradiční místo skautské chaty „Na Stráni“ v Rýmařově a stala se štábem organizátorů. Na celkové organizaci se začali podílet kromě Ladislava „Gina“ Šína a členů W-Clubu i zástupci skautského střediska v Rýmařově. Velká cena Indiana Jonese se od druhého ročníku v roce 1999 stala kláním ve všech již zmiňovaných westernových disciplínách.

    V průběhu dalších let několik členů W-Clubu, tedy soutěžících z ČR, dosáhlo vynikajících úspěchů ve westernových soutěžích nejen Německu, pořádaných Fredem Schneiderem. Westernové mistrovství Německa vyhrálo hned několik českých soutěžících. Tyto úspěch byly pro několik nejlepších soutěžících impulzem k cestě za nejvyšší metou westernových soutěží, na (neoficiální) světový šampionát pořádaný WWAC - Wild West Arts Club v Las Vegas v USA.
biče a spol
    Další úspěchy na zahraničních soutěžích hlavně v USA motivovaly organizátory Mistrovství republiky a Velké ceny Indiana Jonese ke vzniku nejprestižnější evropské soutěže a to Oficiálního westernového Mistrovství Evropy v ČR. Tento nápad se zrodil již v roce 2003 v Las Vegas, kde této snaze požehnal i národní ředitel a prezident Wild West Arts Clubu USA Mark Allen. První ročník proběhl v roce 2003 v srpnu pod názvem Oficiání westernové Mistrovství Evropy. První evropské klání proběhlo na půdě Velké ceny Indiana Jonese při pátém ročníku této soutěže. Jako odborný dohled (a porotce W.W.A.C. USA) přijel do ČR Mark „the Whip“ Weinger. Z jeho popudu vznikla v roce 2004 pobočka W.W.A.C. USA pro Evropu - Wild West Arts Club CZ. V roce 2007 se přejmenovala na WAC - Western Arts Club. Klub vznikl pro pořádání oficiálního mistrovství Evropy a dalších mistrovských westernových soutěží.
    V roce 2011 začíná Western Arts Club budovat na území bývalého lomu a rekultivované skládky v Rýmařově – Janovicích westernový areál „Kemp Indiana“. Stavba Westernové školy byla úspěšně dokončena na jaře 2013. Od tohoto roku se zde pořádají kurzy westernových dovedností, country bály a mnoho dalších akcí. Od roku 2014 zde každoročně probíhá na začátku srpna Velká cena Indiana (zkrácený název pro původní Velkou cenu Indiana Jonese z důvodu autorských práv). Při účasti více než čtyřech zahraničních účastníků se vyhlašuje součastně i Mistrovství Evropy v ovládání dlouhého biče.

Kromě těchto soutěží probíhá celá řada dalších akcí zaměřených na ovládání biče.
Například Mistři biče ve Fort Hary u Písku či Biče na Horním Hradě u Karlových Varů.

Ještě by se slušelo poznamenat, že žádné oficiální
MISTROVSTVÍ SVĚTA V OVLÁDÁNÍ BIČE se NIKDY A NIKDE NEKONALO.
Co se hlavně v USA koná jsou různá setkání (Convention) lidí ovládající bič i s mezinárodní účastí.
Z vítězů se stávají světový šampioni, ač to není oficiální mistrovství světa.

Odkazy jsou pod logy pořadatelů setkání a soutěží u nás:
                       

Fotografie byli použity s laskavým svolením WAC - Western Arts Clubu.

A jaké soutěže jsou v zahraničí? To se dozvíte později :)